Blokady na TikToku

Blokady na TikToku


Czy wiedziałeś, że na TikToku można dostać blokadę za określone zachowania? A może już w przeszłości się z nią spotkałeś i zastanawiałeś się co było powodem? Blokady na TikToku są powszechnym problemem, znajdującym jednak zazwyczaj uzasadnione przyczyny w zachowaniu internautów. Z poniższego artykułu dowiesz się: czym jest i jak długo trwa blokada, z jakich powodów użytkownicy dostają blokady oraz w jaki sposób pozbyć się nałożonej na konto TikTok blokady.

Czym jest blokada na TikToku?

Blokada na TikToku to działanie algorytmu, którego rezultatem jest ograniczenie możliwości konta użytkownika. Blokady można podzielić ze względu na zasięg ich działania na całkowite – czyli bany kont – oraz ciche. Blokada całkowita to sytuacja, gdy użytkowanie aplikacji przez konto staje się niemożliwe – konto ulega terminacji ze względu na rażące naruszenia regulaminu TikTok. Z kolei ciche blokady, nazywane „shadowban” – to nakładanie częściowych ograniczeń na konta, jak np.: ograniczenie zasięgów wrzucanych na konta TikTok treści. Rezultatem blokady będzie brak wyświetlania się wrzuconej treści w wyszukiwaniu oraz zakładce „Dla Ciebie”. Blokadę tą nazywa się cichą, ponieważ użytkownik nie zostaje o niej powiadomiony w żaden sposób – zazwyczaj TikTokerzy sami domyślają się, że dostali blokadę ze względu na nagły spadek ilości wyświetleń pod nowo wrzucaną treścią.

Pamiętaj, że nakładanie blokad jest procesem zautomatyzowanym – to nie administratorzy serwisu przeszukują konta i nakładają blokady, robi to algorytm.

Przyczyny nakładania blokad na użytkowników

Należy pamiętać, że blokady nie są działaniem przypadkowym – wspomniany wcześniej algorytm zauważa pewne prawidłowości w Twoim poruszaniu się po aplikacji i kiedy podejrzewa, że robisz coś „złego” daje Ci blokadę. Oczywiście żaden algorytm nie jest nieomylny i zdarza się, że użytkownik nie łamiący w żaden sposób regulaminu zostanie obarczony blokadą. Jednak w większości przypadków blokady są jak najbardziej zasłużone. Jakie są przyczyny nakładania blokad?

Pierwszą z nich jest publikowanie na swoim koncie treści, które są chronione przez prawo autorskie. Pamiętaj, że TikToki, które wrzucasz do aplikacji powinny być 100% Twojego autorstwa. Jeżeli wrzucasz na swoje konto treści, których autorem jest ktoś inny może doprowadzić to do blokady, a nawet permanentnego bana.

Drugą przyczyną jest publikowanie treści „gorszących” – czyli zbytniej nagości. Pamiętaj, że z portalu korzystają ludzie z każdej grupy wiekowej – w tym dzieci i małoletni. TikTok nie jest portalem do dzielenia się treściami erotycznymi, dlatego jeżeli algorytm uzna, że na Twoich filmikach pokazano zbyt dużo nagości – możesz dostać blokadę.

Trzecią przyczyną jest promowanie niebezpiecznych i nielegalnych zachowań – jeżeli udostępniasz filmiki z przestępstwa, na których widać, jak zażywasz substancje psychoaktywne, okaleczasz siebie lub kogoś – niezależnie od wstawiania dopisków „trigger warning” możesz zostać zbanowany.

Również spam jest karany przez algorytm blokadą – może on świadczyć o nieuczciwej strategii nabywania popularności bądź próbach nękania. Wśród innych nagannych zachowań, za które TikTok może nałożyć na Ciebie blokadę należy wymienić:

  • tworzenie fałszywych kont i użytkowanie ich w celu wygenerowania sztucznego ruchu pod swoim contentem,
  • używanie nicku, który narusza zasady TikToka,
  • wyrażanie negatywnych opinii na temat twórców aplikacji, administratorów itp. w swoim contencie,
  • logowanie się z ciągle zmiennych adresów IP.

Jeżeli przyczyna blokady jest nieznana...

W niektórych przypadkach okazuje się, że żadna z powyższych przyczyn nie zaistniała – a konto w dalszym ciągu dostało blokadę. Możliwe, że twoja treść jest zbyt ciemna. Algorytm TikToka słabo radzi sobie z ciemnymi wideo i często interpretuje je jako nadużycia – co prowadzi do blokad. Przed nagrywaniem upewnij się, że oświetlenie w pomieszczeniu jest wystarczające.

Czas trwania blokad na TikToku

Niestety nie mamy dla was pozytywnej informacji zwrotnej, dotyczącej czasu trwania blokady – nie jest on z góry ustalony. Nie ma żadnej zasady, mówiącej o czasie trwania konkretnych blokad.

W sytuacji, gdy znacząco, rażąco naruszyłeś regulamin aplikacji TikTok – Twoje konto mogło zostać permanentnie zablokowane. W tym wypadku nie dojdzie do jego odblokowania.

Jeżeli naruszenie było drobne i dostałeś „cichą blokadę” – bądź cierpliwy. Według informacji krążących wśród internautów cichy ban trwa zazwyczaj maksymalnie 2 tygodnie.

Jak pozbyć się blokady?

Natychmiastowe pozbycie się blokady konta TikTok nie jest możliwe. Jeżeli jednak chcesz przyspieszyć proces usunięcia blokady warto jest zastanowić się co w pierwszym miejscu doprowadziło do jej nałożenia. Jeżeli uda Ci się ustalić który film – bądź filmy – doprowadziły do tej sytuacji – usuń je. Radzi się również, aby po usunięciu treści odczekać tydzień przed publikacją następnych.

W jaki sposób sprawdzić czy cicha blokada wygasła?

Cicha blokada może zostać dostrzeżona przez użytkownika na podstawie zauważenia istotnie mniejszego ruchu – mniejszej ilości wyświetleń treści. Jednak dodatkowo weryfikując źródła ruchu powinieneś zauważyć, że zakładka „Dla Ciebie” przestała go generować – oznacza to, że inni użytkownicy nie widzą Twoich treści w zakładce, która niejako służy do odkrywania. Jeżeli nie jesteś pewien czy cicha blokada już wygasła sprawdź, czy zakładka „Dla Ciebie” generuje ruch – jeżeli tak to możesz być spokojny, cicha blokada została usunięta.

Podsumowanie

Blokady na TikToku są działaniem, wynikającym z pracy algorytmu – który wykrywa naruszenia regulaminu TikToka. Blokady mogą być permanentne – w postaci usunięcia konta – bądź tymczasowe. Specjalnym, często używanym w przypadku niedużych naruszeń regulaminu rodzajem blokad są „shadowbany”, czyli ciche blokady. To właśnie one przyczyniają się do zmniejszenia się klikalności Twojego contentu. Aby jak najszybciej pozbyć się shadowbana powinieneś usunąć ze swojego konta wszystkie treści, które mogą naruszać regulamin aplikacji.

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czy blokady zakładane są na stałe?

Niektóre blokady są nakładane są na stałe inne tymczasowo.

Odkryj wyjątkowe rabaty na TikTok Marketing! Skorzystaj z atrakcyjnych kuponów rabatowych i obniż zamówienie nawet o 50%!

Oferta dotyczy wybranych pakietów lub wybranych dni. Sprawdź aktualnie obowiązujące kody rabatowe klikając w poniższy przycisk.